KalmarSpelen Bravida Cup 2014 (28 juni - 6 juli)

I år hade KalmarSpelen Wilson Junior Cup ca 250 deltagare i ett 40-tal klasser och det spelades nästan 500 matcher under de nio dagarna tävlingen varade.

Vi fick i år ta hjälp av Färjestadens TK med 3 extra banor för att hinna med att spela alla matcher.

Tyvärr hade vi inte vädergudarna med oss på vår sida i början av turneringen men alla
hade ett gott humör trots viss försening i schemat.

Vi märker att antalet spelare ökar år för år där det t ex i PS 14 var ca 45 spelare med
och gjorde upp. Extra kul är det på damsidan att både FS 18 och DS spelades med bra deltagarantal då dessa brukar slås ihop till en mindre klass.

SommarTouren Herrar Elit
1:a (t.h) Markus Schultz SALK
2:a Robin Thour Ready Play Tennis Club
FS18
1:a Stephanie Thour Ready Play Tennis Club
2:a Edwina Fransson TK Saab
PS 16
1:a Arvid Nordquist Södertälje Pershagen TK
2:a Filip Engström Visby TK
FS 16
1:a Sonja Artemieva Solna TK
2:a Hermon Mikael Karlskrona TK
 

 

PS15
1:a Adam Svensson KTK
2:a Elias Knutsson Vetlanda TK
FS 14
1:a Albiona Dobraj Westerviks TK (t.h)
2:a S Zhou Wahlgren Solna TK
PS14
1:a Albin Ekenros, Karlskrona TK (t.h)
2:a
1:a Ceasar Friberg Jonsson Vetlanda TK
FS13
1:a Evelina Titusson Vetlanda TK

2:a Sofia Lundgrens Höllvikens TK

PS13
1:a Albin Ekenros, Karlskrona TK
2:a Alex Ottosson Växjö TS

FS12
1:a Emma Jeppsson Växjö TS
2:a Matilda Hansson Tabergsdalens TK
PS12
1:a Miles Mahoney Åhus TK
2:a Allan Kreuger Hagström Borlänge TK
FS 11
1:a Felicia Dervå KTK
2:a Nicole Bergner Hayes
PS 11
1:a Olle Bernström Vetlanda TK
2:a Oscar Wennerholm Vetlanda TK
FS 10
1:a Fredrika Wide Linköpings TK
2:a Anastasia Pettersson, Eksjö TF
PS 10
1:a Olle Bernström Vetlanda TK
2:a Tobias Ulander Älta TK
FS 9
1:a Vanja Cado
2:a Anastasia Pettersson
PS 9
1:a Kevin Edengren Älta TK (t.h)
2:a Linus Olausson Vetlanda TK
HS B
1:a George Svensson Mälarhöjdens IK
2:a Carl Nilsson KTK
HS C
1:a Ceasar Friberg Jonsson Vetlanda TK,
2:a Magnus Edengren Älta TK
HS Motion
1:a Kristofer Mårdstam Vetlanda TK (t.h)
2:a Tobias Carlsson KTK
HS45
1:a Jens Cap NTK
2:a Åke Svensson KTK
HD 1:a Markus Schultz SALK
och Johan Claesson
DD
1:a Hermon Mikael Karlskrona TK och Edwina Fransson TK Saab
2:a Sonja Artemieva och Sonja Zhoe Wahlgren
MD 1:a Tobias och Tomas Ulander GD 1:a Jens och Harald Cap Norrköpings TK
2:a Victor och Bengt-Åke Olovsson
FD 16-18 1:a Hermon Mikael Karlskrona TK och Edwina Fransson TK Saab PD 16-18 1:a Arvid Nordquist Södertälje Pershagens
TK och George Svensson
PD 13-15 Samuel Pettersson och
Eric Van Nunen Linköpings TK
FS10-12
1:a Felicia Dervå KTK och AnaTilde Windborg
PD 10-12 1:a Miles Mahoney Åhus TK och Ludvig Danielsson Åhus TK
2:a Allan Krueger Hagström och Tsegai Gebremeskel

 


      


Senast uppdaterad 2014-09-23 Webbmaster